Pekná a praktická kuchyňa

Každý deň od 7.00 do 19.00

Pekná a praktická kuchyňa

Kuchyne – produkt

Dátum publikácie: 2022.08.29

Názory: 12

кухня

Vizuálne atraktívny nábytok v kuchyni je určite dôležitý. Nemenej podstatná (a možno ešte viac) je však jej praktickosť.

Kuchyňa nie je to miesto, kde sedíte a tešiť sa interiérom . Tu treba variť, umývať riad, upratovať atď.

Ako nájdete tu čiaru, aby vaša kuchyňa vyzerala štýlovo a zároveň pohodlne? Naše tipy vám s tým pomôžu.

Vyber dispozície, umiestnenie zariadenia

Existuje veľa úprav (foriem) kuchynského nábytku. Hlavným pravidlom, ktoré treba pri výbere dodržiavať, je však princíp pracovného trojuholníka. Je založená na minimalizácii pohybov medzi tromi hlavnými miestami: chladnička, umývačka riadu, sporák.

Bez ohľadu na to, aký typ kuchyne si objednáte, je dôležité zvážiť umiestnenie týchto zón, čo najbližšie k sebe, ale bez toho, aby boli v rozpore s bezpečnostnými pravidlami (napríklad by ste nemali umiestniť chladničku hneď vedľa sporáka).

эскиз кухни

Ďalší zaujímavý bod sa týka nám známeho umiestnenia rúry. Predtým mali všetky kuchyne pevné sporáky, takže to bolo apriori odspodu. S príchodom éry varných dosiek však dizajnéri odporúčajú opustiť tento prístup a plánovať miesto pre rúru (rovnako ako mikrovlnnú rúru) na úrovni hrudníka. Bude to oveľa praktickejšie.

Tu je niekoľko ďalších pravidiel umiestnenia:

 1. Minimálna vzdialenosť medzi chladničkou a sporákom (alebo rúrou) je 20 cm.
 2. Medzi sporákom a umývadlom – najmenej 50 cm.
 3. Priechod medzi nábytkom je najmenej 1 m (najlepšie 1,20 m).

Ďalším dôležitým bodom je výška pracovnej dosky a horných zásuviek. Malo by sa počítať individuálne, berúc do úvahy rast maitelov. Ak sú hlavní užívatelia vysokí cca 160-180 cm, zvážte výšku pracovnej dosky 86 cm Ak v rodine žijú vysokí ľudia ( cca 190-210), je lepšia 91 cm.

Dôležité je aj to, aby ste sa pohodlne dostali k horným zásuvkám.

Materiál a farba prednej strany

Dokonalá kombinácia materiálových vlastností do kuchyne – ľahko sa čistí a ťažko sa špiní. Hlavná gradácia je 2 typy: lesklý a matný.

Nábytkové štúdio "Atmosfera"

Prvý typ je nenáročný na starostlivosť, znečistenie je však veľmi viditeľné na tmavých povrchoch, takže je lepšie zvoliť svetlý lesk.

Matná fasáda je drsná a je šanca, že sa tam upchajú nečistoty, ktoré sa budú ťažko umývať.

Tu budú škvrny viditeľné na svetlých aj tmavých povrchoch, takže ak máte radi matné, zvoľte stredné odtiene. V tomto prípade oni sú optimálne.

Teraz sú v móde rôzne vložky a frézy. To samozrejme pridáva ná hlavnej súprave na sofistikovanosti, no zároveň komplikuje čistenie.

Napĺňanie kuchyne

Pri objednávaní nábytku je dôležitá nielen dobrá kapacita, ale aj organizácia skladovania. V tejto veci existuje aj niekoľko pravidiel:

 1. Spodný rad je určený pre veľké a ťažké predmety. Je tu zabudovaná umývačka riadu a práčka, uskladnené sú hrnce, panvice a veľké domáce spotrebiče, ktoré často používate (napríklad mlynček na mäso).
 2. Zásuvka pod stolovou doskou je určená na najnutnejšie náradie (vidličky, lyžice, nože, krájače zeleniny, otvárače).
 3. Je tiež dôležité vybaviť rad zásuvkami na iné náradie zospodu. Perfektne sa tam hodia rôzne organizéry do kuchyne.
 4. V hornej vrstve sú uložené ľahké predmety. Nad pracovným povrchom je vhodné usporiadať obilniny, korenie, čaj a kávu. V malej kuchyni sú povolené aj otvorené police, ale v tomto prípade je dôležité postarať sa o vzhľad skladovacích nádob.
 5. Nad umývadlom – tradične sušenie na riad.
 6. Poskytnite dostatok úložného priestoru, aby bola pracovná doska mimo procesu varenia čo najprázdnejšia. Na koľajničky je možné umiestniť to, čo sa neustále používa: prostriedok na umývanie riadu a špongie (nad drez), naberačka, lopatka, nože (nad pracovnú plochu), základné koreniny (v blízkosti sporáka).

Zo spotrebičov na doske môžete umiestniť rýchlovarnú kanvicu alebo malý kávovar. Zvyšné spotrebiče, ktoré používate zriedka, umiestnite na medziposchodie alebo do vysokých skriniek.

Stolová doska

Jednou z najdôležitejších častí kuchyne je pracovná doska. Je žiaduce, aby sa dal ľahko umývať, nepoškriabal, bol tepelne odolný a neabsorboval nečistoty.

Pracovné dosky vyrabaju z:

 • drevotrieska (lacný materiál, umýva sa bez problémov, ale ľahko sa poškriabe a nemôže sa dávať na neho niečo horúce);
 • drevo (odolné voči vlhkosti pri správnom spracovaní, ľahko sa utiera, ale spravidla nie je odolné voči teplú);
 • kameň (spĺňa všetky vlastnosti uvedené vyššie, ale drahý);
 • akryl (odolný, ľahko sa čistí, ale poškriabe a znehodnotí agresívne chemikálie).

Ako vidíte, prírodný kameň je najpraktickejší, ale nie každý si môže dovoliť takúto dosku. Ak chcete cenovo dostupnú a nefarbiacu možnosť, ktorá vyzerá štýlovo, vyberte si drevo alebo kamennú drevotriesku.

Ako vidíte, urobiť vašu kuchyňu praktickou a pohodlnou je úplne realizovateľná úloha. A výsledok vás určite poteší.

Prečítajte si tiež